>
>
עשרת הדיברות לגמילה מוצלחת
הגמילה מחיתולים היא שלב התפתחותי חשוב עבור התינוק, שבו הוא לומד לשלוט בצרכיו, ולצעוד צעד גדול קדימה לקראת עצמאותו. לעתים מלווה תקופה זו בקשיים ובתסכולים, הן אצל הילד והן אצל ההורים.

עשרת הדיברות לגמילה מוצלחת

את פתיחת תהליך הגמילה יש לבצע בדרך של הצעה לפעוט, ולא כהוראה - יש להציע לו לפשוט את הטיטול ולא להודיע לו שהוא צריך להוריד אותו.
 
גמילה קצרה ואפקטיבית תלויה בתזמון הנכון - התחלת התהליך מוקדם מדי תגרום לתהליך להתארך מעבר לרצוי. נוסף על כך, הפעוט יהיה מתוסכל והוריו יבלו חודשים רבים בניקוי ה"פספוסים" שלו.
 
תהליך הגמילה מחיתולים, כמו תהליכי גמילה אחרים, צריך להיעשות באופן טבעי ובהדרגה, תוך התחשבות ביכולותיו של הילד. אסור "להעלים" לילד את הטיטול בבת אחת. צעד קיצוני זה יכול להשאיר את הפעוט חסר ביטחון. במידת הצורך יש להשאיר את הילד עם הטיטול בנסיעות ארוכות או בלילה, או להשתמש בתחתוני חיתול כשלב מעבר.
 
על ההורים לזכור שהם מלווים את התהליך ולא שולטים בו - אין להכריח ילד לשבת על הסיר או להחליט עבורו מתי ללכת לשירותים.
 
יצירת סביבה רגועה, תומכת ומעודדת - אין להעניש ילד על פספוסים או להשפילו. כשהילד מצליח לעשות את צרכיו בשירותים או בסיר יש לשבח אותו ולהתגאות בו על שהפך לגדול ולבוגר. גם כאשר הילד מפספס יש להמשיך להאמין בו ולהדגיש את הצלחתו: "אני רואה שעשית פיפי על הרצפה, אבל אני בטוח שבפעם הבאה תצליח לעשות פיפי בסיר".
 
יש להימנע מלהיכנס למאבקי כוח עם הפעוט סביב הגמילה. זאת כדי שהפעוט לא ישתמש בצרכיו כמנוף להשפעה על הוריו. אין צורך להשתמש בחיזוקים כמו מדבקות או פרסים, כי הרגלי ניקיון צריכים לבוא מבפנים ולא על מנת לקבל פרס חומרי או כאמצעי להשגת דברים. כאמור, ההצלחה או הכישלון בגמילה הם של הפעוט בלבד ואין לציין בפניו את משמעות התהליך בעיניכם: "דני הרטיב לי את כל הבית", "אני מאוד מאושרת שהצלחת לעשות קקי בסיר".
 
פעוט זקוק להנחיות ולהסברים - יש להסביר לו בקצרה מה הוא אמור לעשות בכל שלב בתהליך הגמילה. לא מומלץ לאפשר לו לשחק עם הסיר, אלא להסביר לו מה עושים בו ואיך.
 
הימנעו מהשוואות בין בנים לבנות, בין אח לאח או בין חבריו לגן לבינו. התהליך הוא אינדיבידואלי.
 
אם מתברר שהילד לא בשל לגמילה ושהתהליך לא זורם כראוי, יש לדעת לסגת בעדינות ולא להמשיך בכל מחיר, גם אם התהליך כבר החל. יש להתחיל את הגמילה מההתחלה רק כשהילד יהיה מוכן. כדאי לקחת בחשבון רגרסיות זמניות במהלך הדרך עקב אירועים שונים (מחלה, טיול וכדומה), ולזכור שרגרסיה היא תהליך נורמלי, כל עוד הוא זמני.
 
סבלנות, סבלנות, סבלנות!  מעבר למזון מוצק   מילה על גמילה